Radomianin wœród gwiazd - tak twierdz¹ Monika Cis, Magda

February 18, 2018 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed


Short Description

Download Radomianin wœród gwiazd - tak twierdz¹ Monika Cis, Magda...

Description

R

E

K

L

A

M

A

FOT. ARCHIWUM

Radomianin wœród gwiazd

11 MIEJSKI TYGODNIK BEZP£ATNY

CZWARTEK, 10 CZERWCA 2010, NR 23/2010 (114)

- tak twierdz¹ Monika Cis, Magda Odzimek i Dorota Wysocka. Piêkne radomianki zapraszaj¹ do wspólnego œwiêtowania Dni Radomia. – To dla nas s¹ te imprezy – mówi¹. 6-7 R

E

K

L

A

M

A

FOT. SZYMON WYKROTA

Radom jest ca³kiem fajny

2

Teraz Opinie

Czwartek 10 czerwca 2010

wype³nia:

Podpatrzone

Czekamy na Wasze opinie

SEBASTIAN PI¥TKOWSKI, historyk

W Radomiu mieszkam od… - Urodzenia. Spêdzi³em tutaj w³aœciwie ca³e ¿ycie, poza piêcioma latami studiów w Lublinie.

TERAZ Ty masz g³os Chcesz podzieliæ siê z nami spostrze¿eniami dotycz¹cymi Radomia? Podoba Ci siê to miasto? A mo¿e chcesz, ¿eby by³o ca³kiem inne? Napisz do nas i zaproponuj zajêcie siê tematem, który Ciê interesuje.

Na Twoje opinie i spostrze¿enia czeka, od poniedzia³ku do pi¹tku, w godzinach od 9 do 16 Izabela Gajewska Pamiêtaj! TERAZ Twoje zdanie siê liczy! [email protected]

FOT. SZYMON WYKROTA

Mo¿esz te¿ zadzwoniæ 048 382 11 65.

Kinior na koncercie Izraela œpiewa³, gra³, dwoi³ siê i troi³, a potem d³ugo rozmawia³ z fanami. A wszystko to dla kilkudziesiêciu osób, bo frekwencja nie zachwyci³a. To siê nazywa prawdziwy artysta. Jak trzeba, to zagra i do lustra. /tnt/

kwestionariusz radomski

Najbardziej podoba mi siê tu… - Bliskoœæ wszystkich miejsc, potrzebnych do codziennego funkcjonowania. Je¿eli ktoœ tylko chce, a pogoda jest ³adna, mo¿na dotrzeæ w³aœciwie wszêdzie pieszo lub na rowerze.

W Radomiu zmieni³bym… - Przyzwyczajenie jest drug¹ natur¹, wiêc chyba tak naprawdê nie zmienia³bym nic. W mieœcie jest jednak coraz wiêkszy problem z miejscami do parkowania, nie tyle w centrum, co na dalszych, osiedlowych uliczkach i parkingach. Mam nadziejê, ¿e ktoœ pomyœli nad jego rozwi¹zaniem.

Po Radomiu poruszam siê… - Pieszo, czêsto je¿d¿ê te¿ autobusami. Podró¿ do miejsc na obrze¿ach miasta to oczywiœcie – z powodu notorycznego braku czasu – wyprawa samochodem.

Kiedy wstajê rano, to myœlê… - ¯e to bêdzie pewnie kolejny fajny dzieñ

Mój sposób na dobry nastrój… - Nale¿ê do osób nazywanych „wiecznie zadowolonymi z ¿ycia” i zazwyczaj mam dobry humor. £atwo siê denerwujê, ale szybko mi to mija i wracam do normalnego stanu.

Najbardziej dumny jestem z…

W SKRÓCIE Nowy patron szko³y na Ustroniu

Biskup Jan Chrapek bêdzie patronem podstawówki i gimnazjum na Ustroniu. W poniedzia³ek zgodzili siê na to radomscy radni. Tragicznie zmar³y biskup radomski bêdzie patronem Szko³y Podstawowej numer 12 i Gimnazjum numer 15. Obie placówki wchodz¹ w sk³ad Zespo³u Szkó³ Specjalnych numer 1 przy ulicy Armii Ludowej w Radomiu.

Pods³uchane Ani s³owa o ziemi, a s³uchaj¹…

Jeœli nie Radom, to… - Ka¿de inne miejsce w tym kraju, oczywiœcie gdyby zaistnia³a taka koniecznoœæ. Mam jednak nadziejê, ¿e nigdy ona nie zajdzie.

Najniebezpieczniejsze miejsce… - Mówi siê, ¿e to moje osiedle, czyli XV-lecie. Nie jest tu tragicznie, ale nie jest te¿ dobrze, zw³aszcza letnimi wieczorami i nocami. Zakazanie ca³onocnej sprzeda¿y alkoholu przez dwa sklepy „obs³uguj¹ce” ten rejon rozwi¹za³oby chyba problem.

Dra¿ni mnie… - Chyba to, co wszystkich. Na pierwszym miejscu s¹ oczywiœcie w³aœciciele psów, pozwalaj¹cy im za³atwiaæ siê na œrodku ulicy i nocni pijaczkowie, zostawiaj¹cy butelki, puszki i inne œmierci w miejscach, gdzie w ci¹gu dnia bawi¹ siê dzieci.

Nazwali alejê

Kolejna decyzja radnych: g³ówna aleja w Parku Leœniczówka, miêdzy ulicami 25 Czerwca i Zbrowskiego, bêdzie nosi³a imiê Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. By³a to konspiracyjna organizacja Zwi¹zku Nauczycielstwa Polskiego, zawi¹zana w paŸdzierniku 1939 roku w Warszawie. W czasie wojny organizowa³a tajne nauczanie i pomoc dla nauczycieli. Obejmowa³a swoim zasiêgiem tak¿e nasz region. /ik/

- Oczywiœcie z ¿ony i dzieci. Rodzina to fundament mojego funkcjonowania.

Jaki powinien byæ Radom za 25 lat…

Mariusz Kowalski, radomski muzyk i multiinstrumentalista, znany z projektu Muzyka Ziemi, zjawi³ siê na koncercie Macieja Maleñczuka w Strefie G2. Czy by³ zaskoczony wyczynami artysty? Jeœli tak, to pozytywnie. Teraz czekamy na przelanie inspiracji na muzykê. Mo¿e na pocz¹tek „Tango libido” na didgeridoo? /tnt/

- Nie spodziewam siê rewolucji i nie s¹dzê, ¿e zostaniemy stolic¹ województwa, potêg¹ akademick¹, czy wielk¹ atrakcj¹ tur ystyczn¹. Mam jednak nadziejê, ¿e miasto znajdzie swe miejsce na ma"Teraz" - tygodnik oddzia³ w Radomiu pie gospodarczej kraju, a ul. 25 Czerwca 60, I p. ludziom bêdzie siê tutaj 26 - 600 Radom po prostu dobrze ¿yæ. tel. 0-48 382 11 65 [email protected] Rozmawia³ Redaktor prowadz¹cy "Teraz Radom": Piotr KUTKOWSKI

Joanna Rutkowska: - Nigdy do tej pory nie mia³am okazji uczestniczyæ w takich imprezach. Brakuje mi na to czasu, w tym roku te¿ nie bêdzie mnie na Dniach Radomia. W³aœnie dziœ dosta³am ulotkê z informacjami o imprezach. Co do pieniêdzy to nie wiem, nie ma ¿adnego porównania z innymi miastami. Nie wiem, jakie s¹ koszty podobnych przedsiêwziêæ. Ale myœlê sobie, ¿e mo¿e warto. To w koñcu jakaœ promocja.

Agnieszka Toczyska: Oczywiœcie, ¿e takie imprezy s¹ potrzebne. Miasto bardzo wypiêknia³o. Jest, gdzie wyjœæ na spacer, przysi¹œæ na herbatê. Jestem tym zachwycona. Trzeba to pokazywaæ i nie ¿a³owaæ pieniêdzy na Dni Radomia. Tu ¿yj¹ ludzie i musz¹ mieæ przyjemnoœci i okazjê do zabawy.

Anna G¹ska: - Dopiero dziœ dowiedzia³am siê o kolejnych Dniach Radomia. Przejrza³am ulotkê i zainteresowa³ mnie tylko koncert Myslovitz. Po tym nie znalaz³am nic ciekawego dla siebie. Ale uwa¿am, ¿e potrzebujemy takich imprez, koncertów, ¿eby coœ siê tu dzia³o. M³odzi ludzie myœl¹ tylko o tym, ¿eby st¹d uciekaæ, mo¿e to jeden ze sposobów, ¿eby ich zatrzymaæ.

Klaudia Czajka: - Bardzo lubiê chodziæ na koncerty i ró¿ne imprezy. W tym roku te¿ pewnie bêdê uczestniczyæ w Dniach Radomia, pewnie znajdê coœ ciekawego. To dobrze, ¿e Dni Radomia s¹ organizowane. To œwiêto miasta i nasze. /ik/ Wiêcej o Dniach Radomia i o tym, co radomianie s¹dz¹ o swoim mieœcie, czytaj na stronach 6-7

ZDJÊCIA £UKASZ WÓJCIK

Czy bêdziemy siê bawiæ w czasie Dni Radomia? Czy takie imprezy s¹ potrzebne?

Izabela Gajewska - zastêpca redaktora naczelnego tel.: 048 382 11 65 e-mail: [email protected] Reklama: ul. 25 Czerwca 60, II p. 26 - 600 Radom e-mail: [email protected] tel.: 048 363 97 88 Druk: "Media Regionalne" Sp. z o. o. Drukarnia Tarnobrzeg ul. Zak³adowa 50 tel. 0-15 851 31 00, 851 31 01 Wydawca tygodników "Teraz" Media Regionalne sp. z o.o. 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51. tel.: (022) 463 07 00 Prezes zarz¹du: Joanna Pilcicka Redaktor naczelna tygodników: Justyna Janus "Na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1 b ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych Media Regionalne Sp. z o.o. zastrzega, ¿e dalsze rozpowszechnianie materia³ów opublikowanych w "Teraz" jest zabronione.

Teraz Wydarzenia

Czwartek 10 czerwca 2010

Dla siebie i Caritas

Stowarzyszenie Babia Góra zaprasza w niedzielê, 13 czerwca do Strefy G2 przy alei Grzecznarowskiego 2 na kolejn¹ ods³onê Szafa Party. W godzinach od 12 do 15 ka¿dy mo¿e przynieœæ odzie¿, obuwie, bi¿uteriê, dodatki, ksi¹¿ki i zabawki dla dzieci, i zostawiæ je dla innych uczestników, a w zamian poszukaæ czegoœ dla siebie. Wymiana jest bezgotówkowa, wstêp kosztuje 5 z³otych, a dochód z biletów zostanie przeznaczony na dzia³alnoœæ statusow¹ przysz³ego stowarzyszenia "Babia Góra". Rzeczy, które pozo-stan¹ po wymianie, zostan¹ przekazane radomskiej Caritas. Bêdzie te¿ mo¿na kupiæ rêcznie robion¹ bi¿uteriê. Stowarzyszenie zapewnia opiekê nad dzieæmi. Dla najwytrwalszych - nagrody. Wiêcej szczegó³ów na www.babiagora.radom.pl.

Konferencja dla radomskich przedsiêbiorstw Polskie Stowarzyszenie Doradcze i Konsultingowe zaprasza do udzia³u w ogólnopolskiej konferencji "Œrodki pomocowe dla rozwoju przedsiêbiorstw Miasta Radomia i regionu radomskiego. Jak skutecznie wykorzystaæ szanse na pozyskanie dotacji unijnych w latach 2007-2013". Spotkanie odbêdzie siê we wtorek, 15 czerwca w Sali Koncertowej Urzêdu Miejskiego przy ulicy ¯eromskiego 53. Tematyka konferencji zosta³a przygotowana z myœl¹ o pr zedsiêbiorcach, kadr ze zarz¹dzaj¹cej firm oraz przedstawicielach instytucji samorz¹dowych i medycznych. Prelegentami bêd¹ wybitni specjaliœci praktycy i eksperci z dziedziny funduszy Unii Europejskiej, Ÿróde³ pozyskiwania dofinansowania inwestycji, restrukturyzacji wierzytelnoœci, ryzyka kredytów, systemów zarz¹dzania w organizacjach oraz szkoleñ. Udzia³ w konferencji jest bezp³atny. Osoby zainteresowane udzia³em w konferencji, proszone s¹ o przes³ania danych osobowych (imiê, nazwisko, nazwa Instytucji, telefon, adres e-mail) na adres mailowy: [email protected] lub kontakt pod numerem telefonu: 85 667 12 39 lub 504 398 629.

PrzyjdŸ, oddaj krew, a uratujesz czyjeœ ¿ycie

Sie ma z Radomia

14

czerwca jest Œwiatowym Dniem Honorowego Dawcy Krwi. W najbli¿sz¹ sobotê, 12 czerwca w Radomiu zorganizowana zostanie zbiórka krwi. Akcja odbêdzie siê na parkingu Tesco przy ulicy Sandomierskiej 1. Wszystkie osoby, które chcia³yby oddaæ krew, mog¹ zg³aszaæ siê do ustawionego na miejscu punkty krwiodawstwa w godzinach od 10 do 16. Zbiórka krwi w Radomiu to jedna z blisko 100 akcji honorowego krwiodawstwa, które zaplanowano w ramach ogólnopolskiej kampanii spo³ecznej. Odbywa siê ona pod patronatem Narodowego Centrum Krwi. Dodatkowo w Radomiu akcje swoim patronatem obejmuje Prezydent Miasta Radomia Andrzej Kosztowniak. W imprezie wezm¹ udzia³ s³u¿by mundurowe (Komenda Miejska Policji, Komenda Miejska Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej, Stacja Pogotowia Ratunkowego), harcerki ze Zwi¹zku Harcerstwa Rzeczypospolitej, a tak¿e radomska Kapela Podwórkowa "HALNIACY", Olivia Dance Studio. Akcja organizowana jest we wspó³pracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. /awa/

ZDJÊCIA £UKASZ WÓJCIK

W SKRÓCIE

3

- Sie ma z Radomia ! - krzyczeli razem z Jurkiem Owsiakiem uczestnicy konkursu.

Fina³ konkursu "Ratujemy i uczymy ratowaæ" pod patronatem Jerzego Owsiaka Radom jest pierwszym miastem w Polsce, w którym pod patronatem Wielkiej Orkiestry Œwi¹tecznej Pomocy zorganizowany zosta³ przez mazowiecka policj¹ i szko³y podstawowe I Miêdzyszkolny Konkursu z Zakresu Pierwszej Pomocy "Ratujemy i uczymy ratowaæ".

W

e wtorek odby³ siê fina³ konkursu, na który przyjecha³ Jurek Owsiak, gratulowa³ pomys³u i ¿yczy³ sobie i innym, by tak¹ inicjatywê podjê³y równie¿ inne miasta. Fundacja Jerzego Owsiaka od czterech lat prowadzi zajêcia dotycz¹ce zasad udzielania pierwszej pomocy w ramach programu "Ratujemy i uczymy ratowaæ". Szkoleni s¹ zarówno uczniowie jak i nauczyciele, którzy swoj¹ wiedzê maj¹ przekazywaæ innym, korzystaj¹c przy tym z przekazanych przez Orkiestrê materia³ów dydaktycznych oraz sprzêtu.

Fina³ po radomsku

Zdaniem Jerzego Owsiaka na ponad 14 tysiêcy szkó³ w Polsce w programie wziê³o ju¿ udzia³ oko³o 11 tysiêcy placówek. Wœród nich równie¿ wiele z Radomia i regionu radomskiego. Tyle, ¿e w Radomiu jako pierwszym mieœcie w Polsce z inicjatywy mazowieckiej komendy policji zorganizowany zosta³ pod patronatem Orkiestry konkurs dla uczniów, w którym mogli oni nie tylko sprawdziæ, ale i poszerzyæ swoj¹ wiedzê. Najpierw w szko³ach podstawowych odby³y siê wewnêtrzne eliminacje, w we wtorek w szkole podstawowej numer 9 dosz³o do fina³u. Uczestniczy³o w nich szeœæ 3-osobowych dru¿yn, finaliœci musieli

wykazaæ siê wiedz¹ teoretyczn¹ i umiejêtnoœciami praktycznymi w zakresie w³aœciwego zachowania na miejscu wypadku, sprawdzania przytomnoœci ofiar, udzielania pierwszej pomocy.

Gratulacje

Rywalizacji przygl¹dali siê miêdzy innym Grzegorz Giziñski, szef mazowieckiej "drogówki", a tak¿e Jerzy Owsiak. - Ten konkurs jest znakomitym pomys³em i wielkie brawa dla Radomia za jego zorganizowanie. Bêdzie piêknie, jeœli ten pomys³ podchwyc¹ inne miasta i stanie siê on konkursem ogólnopolskim - mówi³ twórca Orkiestry. Gratulowa³ te¿ organizatorom i uczestnikom, a jednoczeœnie zapowiedzia³ kontynuowanie starañ o wprowadzenie zajêæ z ratownictwa medycznego jako obowi¹zkowych w szko³ach. Zapowiedzia³ te¿ na 4 lipca kolejn¹ akcjê - zbiórkê pieniêdzy na zakup sprzêtu dla stra¿aków nios¹cych pomoc powodzianom. Piotr KUTKOWSKI

„Orliki” jednak z kasy miasta U

rz¹d Marsza³kowski zabra³ obiecany dla Radomia milion z³otych na kompleksy sportowe. Tymczasem magistrat musi wyjœæ z twarz¹ i zap³aciæ wykonawcom W tym roku w ramach rz¹dowego programu maj¹ byæ wybudowane trzy "Orliki": przy szkole podstawowej numer 5, gimnazjum numer 2 oraz Liceum imienia Cha³ubiñskiego. Miasto wybuduje je za w³asne pieni¹dze. - Mamy ju¿ podpisane umowy z wykonawcami t³umaczy prezydent Andrzej Kosztowniak Na wszystkie trzy miasto mia³o dostaæ dotacjê z Urzêdu Marsza³kowskiego, w sumie 990 tysiêcy z³otych. Decyzjê o przyznaniu tych pieniêdzy Urz¹d Marsza³kowski podj¹³ w lutym tego roku. Magistrat og³osi³ i rozstrzygn¹³ przetargi, podpisa³ umowy z wykonawcami, ruszy³y ju¿ nawet prace budowlane.

Zmienili zasady?

Tymczasem kilka dni temu pojawi³y siê informacje, ¿e samorz¹d Mazowsza w ramach oszczêdno-

Radomscy studenci Wy¿szej Szko³y Handlowej zostali nagrodzeni w konkursie Primus Inter Pares. W tegorocznej edycji, która ocenia pracê studentów za rok akademicki 2009, II miejsce w ogólnopolskim etapie konkursu zdoby³a Marta Romanow, studiuj¹ca dziennikarstwo i komunikacja spo³eczn¹ oraz pedagogikê. Wyró ¿n i enie w konkur s ie przypad³o Kamilowi Besiñskiemu, studiuj¹cemu administracjê. Przyznano te¿ tytu³y Primus Inter Pares Ekspert. Laur informatyka zdoby³ Marek Do³goszyj, zaœ dziennikarza - Marta Romanow. /tnt/ Konkurs wygra³a reprezentacja szko³y podstawowej numer 9.

Zap³acimy sami

Zgodnie z "orlikowym" harmonogramem, przygotowanym przez urzêdników marsza³ka, samorz¹dy do koñca czerwca mia³y rozstrzygn¹æ przetargi i rozpocz¹æ prace. Magistrat ostatni¹ umowê z wykonawc¹ podpisa³ 10 maja. - W³aœnie tak jesteœmy karani za aktywnoœæ - komentuje prezydent, ale zapewnia, ¿e "Orliki" bêd¹ budowane. - Teraz trudno by³oby wycofaæ siê z umów z wykonawcami. Tr zeba bêdzie im zap³aciæ, ale ju¿ bez marsza³kowskich dotacji. Pieni¹dze miasto bêdzie musia³o znaleŸæ we w³asnej kasie. Izabela Kozakiewicz

Co to jest "Orlik 2012" To rz¹dowy program, który zak³ada budowê nowoczesnego kompleksu sportowego w ka¿dej gminie. W jego sk³ad wchodz¹: boisko do pi³ki no¿nej oraz wielofunkcyjne do siatkówki, pi³ki rêcznej i koszykówki. Oba maj¹ sztuczn¹ nawierzchniê. Dodatkowo ca³oœæ ma byæ ogrodzona i oœwietlona, w kompleksie jest te¿ budynek szatni i magazyn sprzêtu sportowego.

Jerzy Owsiak: - Przez cztery lata prowadzenia programu uda³o nam siê przeszkoliæ wielu uczniów i nauczycieli, którzy teraz maj¹ przy pomocy zdobytej wiedzy s³u¿yæ innym. To, jak bardzo potrzebne s¹ takie zajêcia ilustruj¹ przyk³ady z ¿ycia. Osoby, które korzysta³y ze szkoleñ, nie raz ju¿ ratowa³y ofiary wypadków. R

S¹ najlepsi wœród równych

œci mo¿e obci¹æ rozmaite dotacje, miêdzy innymi na boiska. W ostatni poniedzia³ek klamka zapad³a: sejmik zdecydowa³, ¿e pieniêdzy na "Orliki" nie da. - Zmieniono zasady w trakcie gry, a tak siê nie robi - uwa¿a prezydent Andrzej Kosztowniak.

E

K

L

A

M

A

Adam Struzik, marsza³ek mazowiecki: - To by³a bardzo trudna decyzja, ale nie mamy innego wyboru. Musimy oszczêdzaæ. Mazowsze zap³aci w tym roku rekordowe "janosikowe" dla innych regionów.

4

Teraz Oceniamy BRAWA DLA...

DAJEMY PLUS

FOT. BARBARA KOŒ

Najlepszy plakat

Plakat do sztuki ”Hiob” granej przez Teatr Powszechny w Radomiu, autorstwa Lecha Majewskiego odniós³ wielki sukces. Podczas 22. Miêdzynarodowego Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie Zwi¹zek Artystów Scen Polskich przyzna³ Lechowi Majewskiemu nagrodê specjaln¹ za najlepszy plakat teatralny. Nagrodzon¹ prac¹ jest plakat do radomskiej sztuki “Hiob”. Wyró¿nienie ZASP otrzyma³a tak¿e dyrekcja Teatru Powszechnego za edycjê tego plakatu. /bk/ Profesor Lech Majewski.

Czwartek 10 czerwca 2010

„Dziewiêtnastka” to strza³ w dziesi¹tkê

Nowy kierunek na politechnice

Po proœbach pasa¿erów organizatorzy komunikacji miejskiej uruchamiaj¹ od wtorku nowe przystanki na Sadkowie. Bêd¹ one obowi¹zywa³y w obu kierunkach na trasie objazdowej dla linii 24. Przystanki bêd¹ znajdowa³y siê przy koñcowym odcinku ulicy Lubelskiej w Radomiu, w pobli¿u prywatnej drogi prowadz¹cej w kierunku zabudowañ wsi Sadków, obok lasku na terenie lotniska (przy koñcu pasa startowego). - Dotychczasowy rozk³ad jazdy autobusów linii 24 pozostanie bez zmian – informuje Kamil Tkaczyk, wicedyrektor do spraw komunikacji Miejskiego Zarz¹du Dróg i Komunikacji. /MAR/

- „Dziewiêtnastka” to trafiony pomys³. Dziêki niej mo¿na dojechaæ do samego centrum miasta przez ulice, którymi nie kursuj¹ autobusy – mówi radomianin Karol Kury³³o.

Pocz¹tki „dziewiêtnastki” nie nale¿a³y do najlepszych. Krótkie autobusy, które kursowa³y miêdzy Urzêdem Miejskim i Starostwem Powiatowym wozi³y g³ównie powietrze. Prawdziwym strza³em w dziesi¹tkê okaza³a siê zmiana trasy, która zosta³a wprowadzona w po³owie stycznia. Dziêki niej „dziewiêtnastka” sta³a siê jedn¹ z popularnych linii, co zasadniczo przes¹dzi³o o jej dalszym funkcjonowaniu.

Rozstrzygnêli przetarg

Nied³ugo koñczy siê umowa podpisana z Miejskim Przedsiêbiorstwem Komunikacji, dlatego organizatorzy komunikacji miejskiej og³osili niedawno przetarg na dalsz¹ obs³ugê linii 19. Woziæ bêdzie nas dalej swoimi minibusami Miejskie

Œródmiejska linia cieszy siê du¿¹ popularnoœci¹ wœród radomian Przedsiêbiorstwo Komunikacji.– PrzewoŸnik wyceni³ swoj¹ us³ugê znacznie taniej ni¿ konkurent, otrzyma ponad 432 tysi¹ce z³otych. Drugi z oferentów chcia³ ponad 743 tysi¹ce z³otych – informuje Kamil Tkaczyk, wicedyrektor do spraw komunikacji Miejskiego Zarz¹du Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Kolejna zmiana trasy

„Dziewiêtnastka” kursuje obecnie w obu kierunkach miêdzy Urzêdem Miejskim przy ulicy Kiliñskiego i centrami handlowymi przy alei Grzecznarowskiego. Organizatorzy komunikacji miejskiej planuj¹ jednak wyd³u¿yæ jej trasê. - Chcemy wykorzystaæ tê liniê do obs³ugi ulicy Malenickiej. Mieszkañcy tej czêœci miasta od d³u¿szego

czasu narzekaj¹ na brak dobrego po³¹czenia komunikacyjnego ze Œródmieœciem, dlatego chcemy im takie po³¹czenie zapewniæ, wyd³u¿aj¹c trasê „dziewiêtnastki” – mówi wicedyrektor Kamil Tkaczyk. Podkreœla jednak, ¿e autobusy pojawi¹ siê tam dopiero po zakoñczeniu przebudowy ulicy S³owackiego. Dodatkowo jeszcze rozwa-

¿ane jest skierowanie „dziewiêtnastki” w rejon budowanej p³ywalni miejskiej przy ulicy Wyœcigowej. – Bêdzie to obiekt, do którego musi byæ zapewniony dogodny dojazd œrodkami komunikacji miejskiej. Mamy wiêc ju¿ pewne warianty przebiegu trasy obok p³ywalni – dodaje Tkaczyk. Marcin WALASIK

Historia „dziewiêtnastki” „Dziewiêtnastka” po raz pierwszy przez d³ugi okres kursowa³a z osiedla Ustronie na Go³êbiów (w okolice dawnych Zak³adów Metalowych £ucznik). JeŸdzi³a tylko w szczycie, by³a to wiêc typowa linia dowo¿¹ca pracowników. Zlikwidowana zosta³a w drugiej po³owie lat 90. PóŸniej znów j¹ uruchomiono i kursowa³a na trasie miêdzy Centrum Handlowym M1 a dworcem PKP. Szybko jednak zosta³a zlikwidowana, poniewa¿ w³adze centrum nie zgadza³y siê na dofinansowanie linii.

DAJEMY PLUS

Kacper Kowalczyk wróci³ z olimpiady ze srebrnym medalem K

FOT. £UKASZ WÓJCIK

Dodatkowe przystanki

ZDJÊCIA SZYMON WYKROTA

Od paŸdziernika na Politechnice Radomskiej na Wydziale Materia³oznawstwa, Technologii i Wzornictwa rusza nowy kierunek studiów – kosmetologia. Studia bêd¹ prowadzone zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym, a nauka zakoñczy siê dyplomem licencjata. Kosmetologia na Politechnice Radomskiej bêdzie jedyn¹ okazj¹ do bezp³atnego studiowania na tym kierunku w naszym regionie. - Naszym celem jest przygotowanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny kosmetologii stosowanej – mówi o nowo powsta³ym kierunku prorektor do spraw badañ naukowych Politechniki Radomskiej profesor Marian Su³ek. – W trakcie szeœciu semestrów studenci bêd¹ zdobywaæ interdyscyplinarn¹ wiedzê miêdzy innymi z: dermatologii, mikrobiologii, farmakologii, fizjologii i biochemii. Oprócz tego przyszli kosmetolodzy zdobêd¹ wiedzê dotycz¹c¹ sk³adu kosmetyków, technologii ich wytwarzania, w³aœciwoœci fizykochemicznych i u¿ytkowych, a tak¿e metod oceny jakoœci produktów kosmetycznych. /AT/

- Filozofia nie jest abstrakcyjna – przekonuje Kacper Kowalczyk, olimpijczyk z Liceum Kochanowskiego.

olejny olimpijczyk Liceum imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu. Kacper zdoby³ w³aœnie srebrny medal na Miêdzynarodowej Olimpiadzie Filozoficznej w Atenach. – To fenomen – mówi o nim polonista Zbigniew Wieczorek. Kacper ju¿ w pierwszej klasie liceum zdoby³ trzecie miejsce w olimpiadzie filozoficznej i pierwsze w polonistycznej. - To s¹ predyspozycje umys³u – t³umaczy talent ch³opca Zbigniew Wieczorek, polonista. – Kacper ma fenomenaln¹ pamiêæ, ogarn¹³ dwa oceany jakimi s¹ literatura i filozofia. Pracujê w szkole blisko 30 lat i takich przypadków jest naprawdê niewiele. Ch³opak ma ju¿ za sob¹ maturê z dwóch przedmiotów. Co ciekawe, zda³ egzaminy ju¿ w pierwszej klasie liceum. Najlepsze uczelnie stoj¹ przed nim otworem. Sam myœli o studiowaniu w Warszawie lub w Stanach Zjednoczonych. Oczy-

wiœcie filozofiê. - Widzê przed sob¹ przysz³oœæ akademick¹ – mówi. Na lekcjach pojawia siê, kiedy trzeba. Ma indywidualny tok nauczania. Bardzo pomagaj¹ mu w tym nauczyciele. Do olimpiady przygotowywa³ siê pod kierunkiem doktor Barbary Muszyñskiej, która uczy filozofii, oraz Zbigniewa Wieczorka, nauczyciela jêzyka polskiego. - Ogromnie pomog³a mi równie¿ Ewa Deryñska, nauczycielka angielskiego. Dziêki niej w rok przeskoczy³em o dwa poziomy wy¿ej, z FCE na CPE – t³umaczy ch³opak. W przysz³ym roku Kacper zamierza zg³êbiaæ nastêpne dyscypliny humanistyczne: historiê i historiê sztuki. - Ale to tylko on mo¿e sobie na to pozwoliæ – uœmiecha siê Zbigniew Wieczorek. - O Kacprze z pewnoœci¹ jeszcze wiele us³yszymy. Ewelina WITKOWSKA

Teraz Miasto

Czwartek, 10 czerwca 2010

5

Byliœmy przy tym

Remont ulicy G³ównej idzie jak po maœle B

êd¹ca w fatalnym stanie ulica G³ówna zostanie ca³kowicie przebudowana na odcinku od skrzy¿owania z ulic¹ Okulickiego do Kieleckiej. Drogowcy pracuj¹ na razie na fragmencie od skrzy¿owania z ulic¹ Okulickiego do Planowej. Rozebrali ju¿ zniszczone chodniki z popêkanych p³yt i przek³adaj¹ podziemne instalacje. - Po obu stronach jezdni ustawiane s¹ krawê¿niki. Niebawem bêdzie uk³adana kostka brukowa na chodnikach i wjazdach do posesji. Pewne niespodzianki pojawiaj¹ siê tylko przy pracach zwi¹zanych z przebudow¹ podziemnej infrastruktury – informuje Aleksander Bacciarelli, wicedyrektor do spraw

Aleksander Bacciarelli, wicedyrektor do spraw dróg Miejskiego Zarz¹du Dróg i Komunikacji w Radomiu: - Przeszkod¹ by³a ostatnio deszczowa pogoda, która wstrzyma³a na pewien czas niektóre prace. Przebiegaj¹ one ju¿ zgodnie z przyjêtym harmonogramem. Inwestycja powinna zakoñczyæ siê do 23 sierpnia i na razie nic nie wskazuje na to, ¿eby termin ten by³ zagro¿ony.

eszcze tylko do koñca tego miesi¹ca mo¿na sk³adaæ wnioski o przyznanie tak zwanego stypendium kanadyjskiego. O pieni¹dze mog¹ siê ubiegaæ uczniowie z uzdolnieniami artystycznymi. Stypendia kanadyjskie bêd¹ dzielone czwarty rok z rzêdu. Fundacja wspomaga sieroty oraz dzieci z biednych rodzin. Dla uzdolnionych artystycznie uczniów z Radomia fundacja ma 10 stypendiów po tysi¹c dolarów ka¿de. Formularz mo¿na pobraæ z oficjalnej strony radomskiego Urzêdu Miejskiego www.radom.pl, mo¿na je znaleŸæ w Biuletynie Informacji Publicznej, w zak³adce „Za³atw sprawê” szukamy linku „Stypendia”, po jego rozwiniêciu znajdziemy nazwê stypendium, po klikniêciu rozwin¹ siê informacje na jego temat. Wnioski o stypendia mo¿na sk³adaæ w Wydziale Edukacji, Sportu i Turystyki Urzêdu Miejskiego przy ulicy ¯eromskiego 53, po-

Liczeniem i wpuszczaniem uczestników do autobusu zajmowali siê pracownicy Miejskiego Zarz¹du Dróg i Komunikacji. Wœród chêtnych by³y osoby w ró¿nym wieku.

Bêdzie œcie¿ka i parking

W porównaniu do stanu obecnego, ulica G³ówna za kilka miesiêcy bêdzie po prostu nie do poznania. Z rozpoczêtej przebudowy ciesz¹ siê zarówno kierowcy, piesi i cykliœci. Wzd³u¿ chodnika powstanie dwukierunkowa droga rowerowa. - Trasa dla rowerów bêdzie wykonana z czerwonego asfaltu. Przedstawiciele Bractwa Rowerowego mieli zastr ze¿enia do pocz¹tkowego projektu i przes³ali nam na piœmie swoje uwagi. Niektóre z nich zostan¹ uwzglêdnione w trakcie prac – mówi Aleksander Bacciarelli. Ponadto zostanie wybudowany spory parking samochodowy przy koœciele. Dotychczas kierowcy parkowali na gruntowym placu. Na skrzy¿owaniu z ulic¹ Okulickiego bêdzie zamontowana nowa sygnalizacja œwietlna. Wykonawc¹ robót jest Œwiêtokrzyskie Przedsiêbiorstwo Robót Drogowych Trakt, które przedstawi³o najtañsz¹ ofertê w przetargu. Otrzyma od miasta ponad 4 miliony 539 tysiêcy z³otych. Marcin WALASIK [email protected]

Wa¿ne Przypomnijmy, ¿e w ramach tej inwestycji przebudowywana jest równie¿ ulica Wapienna. Miasto zdoby³o na to wspólne zadanie po³owê potrzebnej kwoty z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, czyli tak zwanych schetynówek.

Szansa na stypendia dla uczniów z Radomia J

FOT. MARCIN WALASIK

dróg Miejskiego Zarz¹du Dróg i Komunikacji w Radomiu. Dopiero po wybudowaniu kana³u deszczowego i zakoñczeniu reszty prac ziemnych, drogowcy bêd¹ mogli przyst¹piæ do uk³adania nawierzchni jezdni, która bêdzie sk³adaæ siê z trzech warstw asfaltu.

kój 268 lub 278, telefon 48 36-20-883 lub 48 36-20-364. O stypendia mog¹ siê ubiegaæ tak¿e dzieci z Mazowsza. Na ten cel Fundacja Polish Orphans Charity ma 30 tysiêcy dolarów. To oznacza, ¿e skorzysta z nich 30 dzieci. Wnioski o stypendia mo¿na sk³adaæ do 30 czerwca. Radomscy uczniowie mog¹ ubiegaæ siê jeszcze o Stypendium imienia Antoniego Czortka i Kazimierza PaŸdziora, Stypendium imienia Józefa Pi³sudskiego, Stypendium imienia Jacka Malczewskiego. Szczegó³owe informacje dotycz¹ce wszystkich stypendiów, zasad ich przyznawania, terminów sk³adania wniosków oraz druki formularzy do pobrania s¹ zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzêdu Miejskiego na stronie internetowej miasta w zak³adce „Za³atw sprawê”. /ik/

ZDJÊCIA £UKASZ WÓJCIK

Przy przebudowywanej ulicy na Zam³yniu bêd¹ nowe chodniki, œcie¿ka rowerowa i parkingi. Teraz trwaj¹ tam prace ziemne

Drogowcy z firmy Trakt ustawiaj¹ krawê¿niki na przebudowywanym odcinku ulicy G³ównej.

Jednoczeœnie z robotami drogowymi prowadzone s¹ prace przy wymianie podziemnych instalacji.

Którêdy przebiega objazd? Objazd zamkniêtego dla ruchu odcinka ulicy G³ównej przebiega w obu kierunkach ulicami Okulickiego, Kieleck¹ i G³ówn¹ do Planowej. Dojazd do ulic Natoliñskiej, Klonowica oraz Szerokiej mo¿liwy jest przez ulicê Przeskok. – Wykonawca prowadzi prace w taki sposób, by mieszkañcy remontowanego fragmentu ulicy mieli umo¿liwiony dojazd do swoich posesji – mówi Aleksander Bacciarelli, wicedyrektor do spraw dróg Miejskiego Zarz¹du Dróg i Komunikacji w Radomiu.

W skrócie Reorganizacja na Kozienickiej

W zwi¹zku z przebudow¹ odcinka ulicy Kozienickiej, od pi¹tku zmieni³a siê organizacja ruchu na jej pó³nocnym wlocie do ronda Popie³uszki. Ruch dwukierunkowy jest poprowadzony po jednej jezdni. Zmiana organizacji ruchu dotyczy fragmentu ulicy Kozienickiej o d³ugoœci oko³o 100 metrów, znajduj¹cego siê na pó³noc od ronda Popie³uszki (w stronê Rajca Poduchownego). Ruch dwukierunkowy zosta³ tam poprowadzony jezdni¹ po stronie lasku. Zje¿d¿aj¹c z ronda, nale¿y zaj¹æ prawy pas jezdni. Tymczasowa przewi¹zka dla pojazdów jad¹cych do ronda jest zlokalizowana bezpoœrednio przed przejœciem dla pieszych. Miejski Zarz¹d Dróg i Komunikacji apeluje do wszystkich kierowców o zachowywanie szczególnej ostro¿noœci w rejonie prowadzonych robót oraz o stosowanie siê do nowego oznakowania. /awa/

Zamykaj¹ ulicê Dêbow¹

W poniedzia³ek drogowcy zaczêli kolejny etap prac przy budowie ulicy Dêbowej w Radomiu. Przebudowywany odcinek jest zamkniêty dla ruchu na ca³ej d³ugoœci, czyli od skrzy¿owania z ulic¹ Limanowskiego a¿ do ulicy Maratoñskiej. Roboty prowadzone bêd¹ jednoczeœnie tak¿e na ca³ej ulicy Lustrzanej. - Warunkowo mo¿na dojechaæ do posesji i firm znajduj¹cych siê wzd³u¿ pocz¹tkowego odcinka ulicy Dêbowej, to znaczy od ulicy Limanowskiego do ostatnich zabudowañ przy cmentarzu – informuje Kamil Tkaczyk, wicedyrektor do spraw komunikacji Miejskiego Zarz¹du Dróg i Komunikacji w Radomiu. Miejscy drogowcy apeluj¹ do wszystkich kierowców o zachowywanie szczególnej ostro¿noœci w rejonie prowadzonych robót oraz o stosowanie siê do nowego oznakowania. /MAR/

SOBOTA, DEPTAK. Festyn komunikacyjny z okazji po¿egnania ostatniego w Radomiu Ikarusa przyci¹gn¹³ na ulicê ¯eromskiego t³umy mieszkañców. G³ównym punktem programu by³a próba pobicia rekordu pojemnoœci ikarusa, ale zabrak³o pasa¿erów. - Pocz¹tkowo przyjmowaliœmy zg³oszenia tylko od osób doros³ych. Frekwencja nie by³a jednak taka, jakiej oczekiwaliœmy, wiêc z³agodziliœmy nieco regu³y – mówi³ Kamil Tkaczyk, wicedyrektor do spraw komunikacji Miejskiego Zarz¹du Dróg i Komunikacji w Radomiu. Uczestnicy próby bicia rekordu wpuszczani byli do autobusu tylko jednymi drzwiami, ¿eby mo¿na by³o udokumentowaæ przebieg wyczynu przez kamery.- Z naszych wstêpnych danych wynika, ¿e do autobusu wsiad³o 250 osób, czyli niestety zabrak³o jeszcze 90. Nie poddajemy siê, dlatego kolejna próba odbêdzie siê 22 wrzeœnia w ramach obchodów Europejskiego Dnia Bez Samochodu – informuje wicedyrektor Kamil Tkaczyk. Rekord pojemnoœci przegubowego ikarusa wynosi 336 osób i nale¿y do mieszkañców S³upska. Oprócz g³ównego punktu programu imprezy nie zabrak³o innych atrakcji. /MAR/

6

Teraz Temat tygodnia DNI RADOMIA 11- 17 CZERWCA 11 czerwca – pi¹tek 11 – 13 – Ziarno – Miejski Oœrodek Kultury Amfiteatr, ulica Parkowa 1 11.00- 18 - Fina³ Pucharu Polski w Siatkówce Pla¿owej Plac Jagielloñski 12 czerwca – sobota 13 - Inauguracja DNI RADOMIA 2010, uroczystoœci jubileuszowe 650-lecia Radomskiej FARY, Rozpoczêcie Jarmarku Œwiêtojañskiego - ul. Rwañska 15.30 0 19 - W programie: - koncert muzyki dawnej oraz tañca w wyk. Zespo³u „Jokulatores” z Niemiec - spektakl uliczny „Jarmark dziwów” przygotowany przez Teatr Powszechny w Radomiu -pokaz tancerzy z flagami - Plac przy koœæ. Œw. Jana i Rynek 19.30 - Koncert z okazji jubileuszu 25-lecia chóru Miasta Radomia - Händel: „Oratorium Mesjasz”. Wykonawcy: Tatiana Po¿arska – sopran, Tomasz Raczkiewicz – kontratenor, Piotr Friebe – tenor, Piotr Nowacki – bas, Chór Miasta Radomia Sancti Casimiri Cantores Radomiensis przygotowany przez ks. Wojciecha Szarego, Radomska Orkiestra Kameralna pod batut¹ Macieja ¯ó³towskiego - koœció³ œw. Jana Chrzciciela -Fara 21.30 ILUMNACJA FARY 13 czerwca – niedziela 09 - Uroczystoœci jubileuszowe 650-lecia Radomskiej FARY, „Rocznicowe inspiracje” - plener rysunkowo – malarski z udzia³em uczniów Zespo³u Szkó³ Plastycznych, teren miasta kazimierzowskiego 11 - Msza œw. z zaproszonymi goœæmi (m. in. biskupami i prezydentami miast Krakowa, Wilna, Grodna, Lwowa, Lublin i miastami partnerskimi) 12.30- 15.30 - Pokazy historyczne – „Dwór Jagiellonów” 13.30 - odtworzenie inscenizacji nadania aktu lokacyjnego dla Miasta Radomia - bicie monet okolicznoœciowych i ich rozdawanie mieszkañcom - kuchnia œredniowieczna 15.00 -Otwarcie wystawy „650 lat Radomskiej Fary” - Muzeum im. Jacka Malczewskiego 16.00- 17.00 - Spektakl uliczny „Jarmark dziwów” przygotowany przez Teatr Powszechny w Radomiu - Rynek 17.00 - 18.30 - Aukcja prac powsta³ych w czasie pleneru rysunkowo-malarskiego „Rocznicowe inspiracje” - Scena w Rynku 19.30 Koncert – Krzysztofa Krawczyka - Scena w Rynku 15 czerwca - wtorek 10.00- 15.00 - Dzieñ Chopinowski – W programie: wyk³ady popularnonaukowe pracowników i studentów Instytutu oraz utwory fortepianowe w wykonaniu uczniów Zespo³u Szkó³ Muzycznych, II Koncert: f-moll na fortepian i orkiestrê. Organizatorzy: Instytut Filologiczno-Pedagogiczny Politechniki Radomskiej i Radomska Orkiestra Kameralna - Sala koncertowa Urzêdu Miejskiego Malowanie muzyki Chopina - artystyczny plener studentów Wydzia³u Sztuki Politechniki Radomskiej - Al. Parku Koœciuszki przed gmachem Urzêdu Miejskiego 19.00 - Robert Grudzieñ – Recital organowy - muzyka Fryderyka Chopina - Koœció³ MB Mi³osierdzia ul. Mi³a 17 czerwca – czwartek 17.00 Promocja publikacji naukowej ”Koœció³ œw. Jana Chrzciciela w Radomiu, architektura, ludzie, wydarzenia” – zawieraj¹cej artyku³y prof.: Marii Brykowskiej, Ryszarda Brykowskiego, Dariusza Kupisza i mgr Tomasza Goli - Oœrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” 17.00– 21.00 - “Szybko, wolno...” - show dance 17.00 - fina³ konkursu tañca nowoczesnego 17.30 - prezentacja 4 radomskich szkó³ tañca 18.00 - nauka tañca prowadzona przez “Teatr Tañca Zakrêconego” z Poznania 19.00 - prezentacja 4 radomskich szkó³ tañca 20.00 spektakl “Teatru Tañca Zakrêconego” z Poznania

Czwartek 10 czerwca 2010

Radom

Najwy¿szy czas, ¿eby sami radomianie zechcieli siê o tym przekonaæ. Bêdzie szansa w czasie Dni Radomia – przed nami du¿o dobrej zabawy.

C

zy Radom jest fajny? Wielu z nas siê nad tym d³u¿ej zastanawia. A mo¿e zamiast myœleæ o negatywach, odpowiedzieæ – Tak! I poszukaæ pozytywnych stron miasta. Dlatego ch³opaków, z którymi umówiliœmy siê na rozmowê, od razu pytaliœmy – dlaczego Radom jest fajny?

Nie zaleje nas

Miko³aj Matracki, Mateusz Wachnicki, Mateusz ¯ak, Marek Kwiatkowski i Micha³ Rejczak jeden przez drugiego wymyœlali ró¿ne powody. – Bo nas nie zaleje – wypali³ Mateusz ¯ak, a Miko³aj Matacki zacz¹³ opowiadaæ: - Zaczyna siê tu coœ dziaæ, jest coraz wiêcej imprez, coraz wiêcej sklepów i ró¿-

Teraz Temat tygodnia

Czwartek 10 czerwca 2010

m jest ca³kiem fajny

nych kawiarni, wydaje mi siê, ¿e gospodarka lepiej siê rozwija.

Radom to Air Show

Ch³opaki twierdz¹, ¿e Radom zmienia siê na lepsze, a mo¿na to poznaæ po jednym – nie nabijaj¹ siê z nas w kabaretach. - A powa¿nie, to trochê inaczej jesteœmy przecie¿ postrzegani. Mamy fabrykê broni, zaraz bêdziemy mieli du¿e centrum handlowe, a w nim rozrywkê i pracê, szykuje siê nowy basen – wylicza Miko³aj. - Jesteœmy te¿ kojarzeni z Air Show, a do niedawna z dru¿yn¹ Jadaru, ale teraz wola³bym o tym nie wspominaæ – koñczy ch³opak. Wszyscy mówi¹ jednak, ¿e pomimo, i¿ miasto im siê podoba, to nied³ugo wyjad¹ z Radomia. – Ka¿dy pójdzie na studia, potem mo¿e tu wrócimy – mówi Mateusz Wachnicki. - £atwiej by³oby wracaæ, gdyby by³o ju¿ lotnisko, albo chocia¿ drogi z ka¿dej strony.

Razem siê bawimy

- A mnie marzy siê stadion, porz¹dny skatepark i równe chod-

niki – wylicza Mateusz ¯ak. Micha³ Rejczak dorzuca jeszcze drogi rowerowe. Czy te wszystkie miejsca powstan¹ w Radomiu? – No pew-

nie, przecie¿ Radom zmienia siê na lepsze – mówi¹ panowie i pokazuj¹ na bogaty program dni Radomia. – Ka¿dy powinien tam przyjœæ i bawiæ siê razem z inny-

7 DNI RADOMIA 18 – 26 CZERWCA

18 czerwca – pi¹tek 16.00- 20.00 - Przegl¹d zespo³ów m³odzie¿owych „M³ody Radom Gra”– Organizatorzy: OKiSz „Resursa Obywatelska”, MOK Amfiteatr, W programie: Rozstrzygniêcie plebiscytu Echa Dnia -Muzyczne Kaziki, Wrêczanie Nagrody Publicznoœci, Koncert zespo³u KSU - ul. Scena ¯eromskiego przy £aŸnii 13.00 - Otwarcie wystawy „Przemys³ radomski” - KŒTiG £aŸnia, I Urodziny Radomskiego Blipa 14.00-20.00 - Piknik Rodzinny Radomiaka na 100-lecie klubu, W programie: Gry i zabawy dla dzieci, konkursy sprawnoœciowe, zabawy z pi³k¹, „minitreningi” prowadzone przez pi³karzy I dru¿yny, pokazy sztuczek technicznych z pi³k¹, turniej dru¿yn trzyosobowych - Stadion, ul. Struga 63 18.00 - Mecz pi³ki no¿nej Radomiak - Pogoñ Lwów - Stadion KS „Radomiak” ul. Struga 63 19 czerwca – sobota 11.00- 17.00 - Motoemocje - zlot pojazdów rajdowych Polsat Orlen Team z udzia³em radomskiego kierowcy Szymona Ruty - Automobilklub Radomski, ul. Warszawska 17/21 11.00- 17.00 - I Radomski Piknik Naukowy - ul. ¯eromskiego przed Urzêdem Miejskim 16.30 Koncert Zespo³u Szkó³ Muzycznych – Scena przy £aŸni 19.00 Wystêp Chóru z Magdeburga „Förderkreis Biederitzer Kantorei” (FARA) 20.00 Koncert: Tomek Makowiecki, Agnieszka Chyliñska -MOK AMFITEATR 20 czerwca – niedziela 18.30 -Koncert Galowy Trzech Tenorów- Organizator ROK - Scena przy £aŸni 19.00 Gala- premiera spektaklu muzycznego „Carmen Latina”, wrêczenie Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2009 r. - Teatr Powszechny 24 czerwca – czwartek 14.00- 17.30 - Uroczystoœci odpustowe ku czci œw. Jana Chrzciciela, Festyn rodzinny - Fara 18.00 Uroczysta msza odpustowa-modlitewne spotkanie Janów i Janin - Fara 25 czerwca – pi¹tek 18.00 - Obchody XXXIV rocznicy Czerwiec ’76, Msza œwiêta z udzia³em pocztów sztandarowych i uczestników uroczystoœci, z³o¿enie kwiatów pod pomnikiem Radomskiego Czerwca’76 20.30 Koncert specjalny „SANTO SUBITO” w wykonaniu zespo³u Pieœni i Tañca Œl¹sk, sala koncertowa Urzêdu Miejskiego 10.00-22.00 - VI Jubileusz 1 Komendy Lotniska - Œwiêto Jednostki, Festyn integracyjny dla mieszkañców Radomia, Lotnisko na Sadkowie 26 czerwca – niedziela 20.30 Powitanie wakacji, koncert zespo³u MYSLOVITZ, deptak.

mi radomianami - mówi Mateusz. – Przecie¿ to œwiêto jest dla nas. Izabela GAJEWSKA [email protected]

Du¿a kasa na œwiêto miasta Oko³o 600 tysiêcy z³otych wyda magistrat na organizacjê zbli¿aj¹cych siê Dni Radomia. To 400 tysiêcy wiêcej ni¿ przed rokiem. – Ale wtedy oszczêdzaliœmy na Air Show i imprez by³o mniej – s³yszymy w magistracie. Niedawno Rada Miejska dokona³a zmian w miejskim bud¿ecie i przesunê³a na organizacjê Dni Radomia 400 tysiêcy z³otych. Do tego magistrat do³o¿y jeszcze oko³o 200 tysiêcy. Ostateczne koszty imprez poznamy po ich zakoñczeniu. - To bêd¹ tylko koszty bezpoœrednie, wydatki Urzêdu miejskiego – mówi Ryszarda Kitowska. – Tak, jak w ubieg³ym roku w organizacji imprez bior¹ udzia³ tak¿e miejskie placówki, ale one robi¹ to w ramach swoich bud¿etów. Na co potrzeba 600 tysiêcy z³otych? Pieni¹dze pójd¹ miêdzy innymi na honoraria dla gwiazd. W tym roku w radomiu zagraj¹ miêdzy innymi Agnieszka Chyliñska, Tomek Makowiecki, Krzysztof Krawczyk i Myslovitz. Ale bêdzie te¿ wiele innych imprez i przedsiêwziêæ oraz kilka innych koncertów, miêdzy innymi wystêp Trzech tenorów – mówi Ryszarda Kitowska z biura prasowego Urzêdu Miejskiego. – W tej kwocie jest te¿ dotacja miasta na organizacje obchodów jubileuszu radomskiej Fary. W ubieg³ym roku magistratowi na organizacjê œwiêta miasta magistratowi wystarczy³o oko³o 200 tysiêcy z³otych. Ryszarda Kitowska t³umaczy, ¿e w tym roku Dni Radomia bêd¹ trwa³y od 11 do 26 czerwca. – Bêd¹ trzy weekendy z imprezami. W ubieg³ym roku by³ to jeden weekend. Musieliœmy oszczêdzaæ na Air Show – mówi Ryszarda Kitowska. Przypomina, ¿e pokazy odby³y siê tylko dzieki temu, ¿e po³owê pieniêdzy na ich organizacje, ponad 2 miliony z³otych wy³o¿y³o miasto. /ik/

Marta Banasik: - W naszym mieœcie jest kilkanaœcie ciekawych miejsc, do których mo¿na siê wybraæ. Mamy du¿e kino Helios, nied³ugo bêdziemy mieæ nowe Centrum S³oneczne, które da pracê i rozrywkê. Mo¿na iœæ na spacer do Leœniczówki czy na deptak, a radomianie to bardzo mili ludzie.

Daniel Kobrzycki: - Najwiêkszym pozytywem jest to, ¿e nie pada (œmiech). A tak powa¿nie to wszystko zale¿y od podejœcia. Moim zdaniem, jak by³oby tu wiêcej zeileni i stref bezprzewodowego Internetu, to by³oby jeszcze fajniej. A tak – jest w porz¹dku.

Martyna Wiœniewska: Coœ siê zaczyna w tym mieœcie ruszaæ, wystarczy spojrzeæ na czyste ¯eromskiego i w miarê odnowione kamienice. Mog³oby byæ wiêcej koncertów plenerowych – na co dzieñ, nie tylko od œwiêta. A w³aœciciele kawiarni powinni ³askawiej spojrzec na goœci, którzy chc¹ posiedzieæ po 22. /tnt/

FOT. SZYMON WYKROTA

£ukasz Zaborowski: - Tu nie ma czasu na nudê. Gdzie siê nie popatrzy, jest tyle rzeczy do zrobienia. Przede wszystkim, trzeba zacz¹æ od przywrócenia województwa radomskiego, a potem ju¿ pójdzie – uniwersytet, infrastruktura publiczna, drogi rowerowe. Nic, tylko zakasaæ rêkawy i do roboty.

ZDJÊCIA SZYMON WYKROTA

Jakie s¹ pozytywne strony Radomia?

Na zakoñczenie œwiêta wyst¹pi Myslowitz.

8

Teraz Zapowiedzi KLUB FILMOWY ELEKTROWNI

Mazowieckie Centrum Sztuki Wspó³czesnej Elektrownia przy ulicy Kopernika 1 zaprasza w poniedzia³ek, 14 czerwca na Klub Filmowy Elektrowni. Tym razem zobaczymy filmy z Festiwalu Planete Doc Review 2010. O godzinie 18.30 zobaczymy "Zatokê delfinów" - zarejestrowana za pomoc¹ ukrytej kamery i innych nowoczesnych sprzêtów przera¿aj¹ca relacja potajemnych polowañ na delfiny. Akcja dzieje siê w Japonii, gdzie ten powszechnie praktykowany proceder stanowi zagro¿enie dla populacji morskich ssaków, a tak¿e dla samych myœliwych, którzy zrobi¹ wszystko, ¿eby nie daæ siê z³apaæ. Laureat Oscara w kategorii "d³ugometra¿owy film dokumentalny". O godzinie 20.15 wyœwietlony zostanie film "Wideokracja" - o rz¹dach telewizji we w³oskim spo³eczeñstwie. W³aœcicielem najwiêkszych stacji telewizyjnych jest w³oski premier Silvio Berlusconi. Komercyjne programy Berlusconiego s¹ przez wielu uwa¿ane za odzwierciedlenie jego w³asnego gustu i osobowoœci. A dla ponad 80% W³ochów telewizja to g³ówne albo jedyne Ÿród³o informacji o œwiecie. Temat wideokracji zg³êbia w³oski re¿yser od lat mieszkaj¹cy w Szwecji, znany z bezkompromisowych obrazów wspó³czesnoœci w takich filmach jak „Nadprodukcja”, „Terror konsumpcji” i „GITMO-Nowe prawa wojny”. Cena biletu na ka¿dy film: 5 z³otych - sprzeda¿ pó³ godziny przed seansem. /tnt/

Czwartek 10 czerwca 2010

Apetyt na Gombrowicza

REPERTUAR KINA HELIOS Radom, ul. Poniatowskiego 5 (obok dworca pkp), rez. tel.: 48362-80-50, e-mail: [email protected]; www.heliosnet.pl Wa¿ny w dniach od 11 czerwca do 17 czerwca 2010 roku DRU¯YNA A - USA/12 - godziny 9.30, 12.00, 14.30, 17.00, 19.30, 22.00. Premiera Grupa weteranów wojny w Iraku zostaje wrobiona w zabójstwo i postanawia za wszelka cenê odzyskaæ dobre imiê. Kinowa wersja bij¹cego rekordy popularnoœci komediowego serialu TV, wyre¿yserowana przez Joe Carnahana (autora "Asa w rêkawie" oraz "W cieniu chwa³y"). PLAN B - USA/12 - godziny 10.00, 12.15, 14.30, 16.45, 19.00, 21.15. Premiera. Film przedstawia historiê samotnej kobiety, Zoe, która decyduje siê na sztuczne zap³odnienie. Sprawy komplikuj¹ siê, kiedy ciê¿arna bohaterka poznaje idealnego kandydata na mê¿a. Wystêpuj¹: Jenifer Lopez, Alex O'Loughlin, Noureen DeWulf, Melissa McCarthy i Michaela Watkins. GREEN ZONE - USA/15 - godziny 13.30, 16.00, 18.30, 21.00. PAN I PANI KILER - USA/12 - godziny 18.45, 20.45 SEKS W WIELKIM MIEŒCIE 2 - USA/15 - godzina 20.00 NIANIA I WIELKIE BUM - USA/7 dubbing - godziny 9.30, 11.45, 16.30 KSI¥¯Ê PERSJI: PIASKI CZASU - USA/12 - godziny 11.00, 14.00 DISCO ROBACZKI - DANIA, NIEMCY/ bo. dubbing - godziny 9.15, 11.00, 12.45, 14.30, 16.15, 18.00 3D OCEAN PRZYGÓD - Wlk.Brytania/7 dubbing - godzina 9.00. /tnt/

R

E

K

L

A

M

Kolektyw Inicjatyw Kulturalnych Metamateria zaprezentuje swoje spojrzenie na sztukê.

Program "Apetyt na Gombrowicza" w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Sobota, 12 czerwca: godzina 14.30 - dyskusja: "Czy Gombrowicz nadaje siê do szko³y"; 18 - koncert Martyny Jakubowicz; 19.30 koncert grupy Kolektyw Inicjatyw Kulturalnych Metamateria; 20.30 monodram "Dziewictwo" wed³ug opowiadania Gombrowicza, w wykonaniu Aliny Czy¿ewskiej. Niedziela, 13 czerwca: godzina 15 - "Blues w parku" gra zespó³ Blue Sounds; 17.30 - wyst¹pi Trupa Czango z Warszawy ze spektaklem "Z diariusza prywatnego" na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza; 19 - koncert i performance w wykonaniu grupy Metamateria; 21.30 - "Trans-Atlantyk" w wykonaniu Teatru Provisorium i Kompanii Teatr z Warszawy. Wstêp na wszystkie imprezy bezp³atny. Dla radomian bêdzie tak¿e bezp³atny dojazd do Wsoli autobusem firmy Michalczewski.

A

Fundacja Wsola Pomost po raz trzeci zaprasza do obcowania ze sztuk¹ - tym razem ju¿ we Wsoli Spektakle plenerowe wed³ug utworów Witolda Gombrowicza, koncert Martyny Jakubowicz, grupy Metamateria i Trupy Czango, spektakle wed³ug Gombrowicza.

T

Tomasz Tyczyñski, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli: Cieszê siê, ¿e mogê po raz pierwszy zaprosiæ na "Apetyt" wszystkich do naszego muzeum. Martyna Jakubowicz i teatry graj¹ce Gombrowicza bêd¹ ze sob¹ wspó³graæ. Interesuj¹co zapowiada siê wystêp Metamaterii. To trzeba samemu zobaczyæ.

o wszystko dziaæ siê bêdzie w sobotê, 12 czerwca i w niedzielê, 13 czerwca w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Sprawcami tego wydarzenia s¹ Fundacja Wsola Pomost i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Mamy wreszcie w³aœciwe miejsce do tej imprezy - podkreœli³a Beata Drozdowska, cz³onek Fundacji Wsola Pomost. - To nowe Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Imprezy bêd¹ siê odbywaæ w piêknym parku dworku i w jego wnêtrzach. W Muzeum Gombrowicza autorzy spotkania chc¹ zaproponowaæ widzom takie atrakcje, które wzbudz¹ g³êbsze zainteresowanie i pisarzem, i jego epok¹. To nie ma byæ nie wy³¹cznie piknik, ale spotkanie z wybitnym twórc¹. Impreza rozpocznie siê w sobotê, 12 czerwca, o godzinie 14,.30

otwart¹ dyskusj¹: "Czy Gombrowicz nadaje siê do szko³y". Wezm¹ w niej udzia³ profesor Andrzej S. Kowalczyk, doktor Jaros³aw Klejnocki i Micha³ Friedrich z Uniwersytetu Warszawskiego oraz nauczyciele poloniœci. O godzinie 18 rozpocznie siê koncert Martyny Jakubowicz. Zaraz potem, o godzinie 19, 30 z koncertem wyst¹pi grupa Kolektyw Inicjatyw Kulturalnych Metamateria. Wieczorem monodram "Dziewictwo" wed³ug opowiadania Gombrowicza przedstawi Alina Czy¿ewska. W niedzielê kolejne atrakcje. Ju¿ o godzinie 15 w parku "Blues w parku" zagra zespó³ Blue Sounds’a nastêpnie wyst¹pi Trupa Czango z Warszawy przedstawiaj¹c spektakl "Z diariusza prywatnego" na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza. Wieczorem odbêdzie siê wielki koncert po³¹czony z performancem w wykonaniu grupy Metamateria. Zakoñczy "Apetyt" "Transatlantyk" w wykonaniu Teatru Provisorium i Kompania Teatr z Warszawy. Barbara Koœ

W NAJBLI¯SZYM CZASIE CZARNE Z£OTO W ALIBI

Klub studencki Alibi przy ulicy Malczewskiego 29 zaprasza w pi¹tek, 18 czerwca na Czarne Z³oto Tour. Wyst¹pi¹: Joka (Kaliber 44), Fokus (Paktofonika), Jajonasz (Kaliber 44), HST, Dj Motyl, Moral, Gano, Mata (Dialektyka). Podczas wystêpu zostanie zagrany materia³ z Kalibra 44 który bezpoœrednio dotyczy jednego z cz³onków Kalibra - JOKI, materia³ z Czarnego Z³ota, oraz stare znane kawa³ki, jak "Nie jestem Biznesmenem", Brzêczy i B³yszczy" czy "Alkoholizm". Jako suppor t wyst¹pi Sua Sponte (Lesuaff, GDZ, Dj Mono) z Radomia. Start godzina 20. Bilety w cenie 18 z³otych do nabycia przed wejœciem.

GRUBSON W KATAKUMBACH

Na scenie radomskiego klubu Katakumby przy placu Stare Miasto 11 w sobotê, 19 czerwca zagraj¹: Grubson, DJ Cann-A- BisS i Rastafarek. Start godzina 20. Bilety w cenie 20 z³otych w przedsprzeda¿y i 25 z³otych w dniu koncertu do nabycia w klubie.

ŒWIÊTO I£¯Y JU¯ W LIPCU

W tym roku po raz kolejny Stowarzyszenie Razem dla I³¿y zaprasza na najwiêksze wydarzenie muzyczne regionu - Œwiêto I³¿y. Impreza ju¿ w lipcu. Czwarte œwiêto miasta, podobnie jak poprzednie edycje, up³ynie pod znakiem najwiêkszych gwiazd polskiej, ale tak¿e zagranicznej sceny muzycznej.

Wyst¹pi¹ miêdzy innymi: BIG CYC, EastWest Rockers, Robert M, Zabili Mi ¯ó³wia, Kalwi & Remi, Diana d'Rouze, Impuls oraz The Bill. Grono to systematycznie siê powiêksza. - Najwa¿niejszy jest jednak cel - mówi Przemys³aw Burek prezes Stowarzyszenia Razem dla I³¿y, które jest organizatorem imprezy. - Wszyscy jednocz¹ siê, aby pomóc nieuleczalnie chorym dzieciom. Zapraszamy na fantastyczn¹ imprezê, któr¹ zapamiêtacie na d³ugo! Organizatorzy zachêcaj¹ do wspó³pracy przy imprezie. - Ka¿da pomoc jest niezbêdna - mówi Przemys³aw Burek. Kontakt pod numerem telefonu: 509 62 18 06 lub mailowo: [email protected]. /tnt/, /inia/

Teraz Weekend

Czwartek 10 czerwca 2010

9

u Alibi zaprasza

Prosto… na wakacje

Klub studencki Alibi przy ulicy Malczewskiego 29 zaprasza dzisiaj na Rap Zone z muzyk¹ rap, funky, dancehall. Zagraj¹: PJ i Chentek. Start godzina 20. Wstêp wolny. Jutro klub zaprasza na Pi¹teksday z muzyk¹ reaggae, ragga, dnb. Tradycyjnie imprezê poprowadzi Mista I.R.O.N. a towarzyszyæ mu bêd¹ goœcie: PJ, Wadada Sound i G.U.K Selecta z Sensithief Sound. Start godzina 20. Wstêp panie 5 z³otych, panowie 8 z³otych. W sobotê hity z lat 80 i 90 oraz najnowsze przeboje na Back To Disco zagra Cue. Start godzina 20. Wstêp 8 z³otych.

u Strefa zabawy

Klub Strefa G2 przy alei Grzecznarowskiego 2 zaprasza na weekendowe imprezy. W czwartek bêdzie Strefa Black. W brzmienie najlepszych czarnych kawa³ków wprowadzi was Daniel Stachowiak. Start godzina 20. Wstêp wolny. W sobotê bêdzie Strefa Hitów. Bawimy siê przy najwiêkszych hitach mijaj¹cego tygodnia oraz najlepszych utworach z list przebojów. Start godzina 20. Wstêp 10 z³otych, do godziny 22 panie wstêp gratis.

FOT. ARCHIWUM

u Koncert na ogródku

Soko³a z ZIP Sk³ad, WWO i TPWC nikomu nie trzeba przedstawiaæ.

W radomskim klubie zagra œmietanka polskiego rapu, prezentuj¹c najnowsz¹ produkcjê legendarnego DJ 600 V Strefa G2 przy alei Grzecznarowskiego 2 w Radomiu zaprasza w pi¹tek, 11 czer wca na koncer t na zakoñczenie roku szkolnego i akademickiego. Bêdzie to trasa koncer towa promuj¹ca p³ytê "Prosto Mixtape 600V".

N

a pocz¹tek imprezy o godzinie 18 grupa MT.Radom da pokaz jazdy bokiem i palenia gumy.

Na koncercie zagraj¹ Sokó³, VNM, DJ 600V i goœcie. Jako support zagraj¹ Hifi Banda z materia³em z albumu "Fakty, ludzie, pieni¹dze". Soko³a z ZIP Sk³ad, WWO i TPWC nikomu nie trzeba przedstawiaæ. Ostatnio da³ siê poznaæ jeszcze szerszemu gronu singlem "W aucie" z udzia³em legendarnego Franka Kimono, który przyniós³ Soko³owi i Pono wiele nagród, w tym nagrodê Fryderyka za teledysk. DJ 600 V tak¿e wyrós³ na postaæ kultow¹. Razem z Soko³em i 76 innymi czo³owymi wykonawcami polskiego hip-hopu, reggae

Wszystko, co przejdzie przez rêce DJ-a 600 V, zamienia siê w muzyczne z³oto. Taki jest te¿ "Prosto Mixtape 600V".

i innych stylów muzycznych stworzyli dwup³ytowy album. Na koncercie artyœci tacy jak Sokó³, VNM, Diox, zagraj¹ wszystkie swoje utwory z p³yty "Prosto Mixtape 600V", a tak¿e znane i lubiane kawa³ki oraz zwrotki z inny swoich p³yt czy projektów - w tym tych z udzia³em goœci. Podczas imprezy ka¿dy bilet bêdzie bra³ udzia³ w losowaniu cennych nagród od wszystkich sponsorów oraz organizatorów - warto zachowaæ bilet do losowania.

u Niezale¿ny klaps

Oœrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska przy ulicy Malczewskiego 16 zaprasza w pi¹tek o godzinie 18 na Fina³ II Ogólnopolskiego Przegl¹du Teledysków Niezale¿nych KLAPS. W programie prezentacja nagrodzonych teledysków oraz koncert grup Fanatycy Flow, 021&MAKA oraz Studio Meksyk. Fanatycy to jedna z grup nagrodzonych w ub. roku podczas I edycji Przegl¹du KLAPS. Organizatorami s¹: Niezale¿na Grupa Filmowa "360 stopni" oraz Resursa Obywatelska. Wstêp wolny.

Na after party zagraj¹: DJ Mono, Pehu i DJ Karlito. Bilety w cenie do 30 maja - 20 z³otych, do 10 czerwca - 25 z³otych i w dniu koncertu - 30 z³otych do nabycia w Skateshop Predator, ulica Wernera 10, Quiksilver Roxy, ¯eromskiego 52, Skateshop Stezz, ul. Staroopatowska 20 i Grzecznarowskiego 29/31, "Smartszop", Kelles - Krauza 30 oraz klubie G2. /tnt/

u Uczeñ nauczycielem

Radomski Klub Œrodowisk Twórczych i Galeria £aŸnia zaprasza w pi¹tek o godzinie 18, do siedziby przy ulicy Traugutta 31/33 na wystawê "Jacek Waltoœ. Uczeñ nauczycielem uczniów", z cyklu wystaw "Mistrz i uczniowie III ods³ona: Kinga Nowak i Miros³aw Sikorski". Wstêp wolny.

u Widowiskowe skoki

Uwaga, konkurs

Kto lubi konie, mo¿e wybraæ siê w najbli¿szy weekend do Zespo³u Szkó³ Agrotechnicznych i Gospodarki ¯ywnoœciowej w Radomiu. Kolejny raz odbêd¹ siê tam Miêdzystrefowe Regionalne Zawody w skokach przez przeszkody. Zawody organizowane s¹ ju¿ od wielu lat, a tym razem potrwaj¹ dwa dni - 12 i 13 czerwca. Miêdzystrefowe Regionalne Zawody w skokach przez przeszkody odbêd¹ siê na terenie szko³y, przy ulicy Woœnickiej 125. Pocz¹tek zawodów w sobotê o godzinie 10.30, a w niedzielê o godzinie 10. Miêdzy konkursami odbywaæ siê bêdzie loteria dla publicznoœci. Wstêp bezp³atny. /Sok/

Mamy dla was 2 pojedyncze zaproszenia na koncert "Prosto Mixtape 600V" w Strefie G2. Aby je zdobyæ, wyœlij SMS-a na numer 72051. W treœci wpisz: EDR1, imiê, nazwisko, miejscowoœæ oraz oryginalne uzasadnienie, dlaczego chcesz otrzymaæ bilet. SMS nie mo¿e przekraczaæ 160 znaków. Konkurs trwa od godziny 9 do 11. Po otrzymaniu wszystkich zg³oszeñ SMS-owych zbierze siê komisja (jury) i wybierze najciekawsze uzasadnienia i ich autorom przy-zna nagrody. Zwyciêzcy zostan¹ poinformowani o wygranej SMS-em, a nagrody bêd¹ do odebrania w biurze konkursów „Echa Dnia”, ulica 25 Czerwca 60, II p. od poniedzia³ku do piatku w godzinach od 9 do 16.

u The Globetrotters w £aŸni

Radomski Klub Œrodowisk Twórczych i Galeria £aŸnia zaprasza w sobotê, 12 czerwca, do siedziby przy ulicy ¯eromskiego 56 na koncert grupy The Globetrotters. Muzycy zagraj¹ w ramach trasy promuj¹cej nowy album "Stop Don't Talk!". Start godzina 19. Wstêp 15 z³otych.

Dacia zaprasza na rodzinny piknik z dusterem

u Pejza¿e i akty

Radomski salon Dacii zaprasza nie niezwyk³¹ prezentacjê nowego modelu w... terenie. Terenowy duster prezentowany bêdzie w sobotê na torze na Koniówce w czasie rodzinnego pikniku. Pocz¹tek o godzinie 11.

Galeria kina Helios zaprasza w poniedzia³ek na wystawê fotografii Wies³awa Warcho³a. Wystawa przedstawia wybrane fotografie z okresu od 2003 do 2008 roku. Dominuj¹ pejza¿e oraz akty. Pocz¹tek o godzinie 18. Wstêp wolny.

u Radomskie marzenia

FOT. JERZY STOBIECKI

D

ni Otwarte" w salonach samochodowych s¹ zjawiskiem powszechnym. Ale tak nietypowe nale¿¹ do rzadkoœci. Firma Karasiewicz i syn, radomski koncesjoner marek Dacia i Renault, zdecydowa³a siê po raz pierwszy na organizacjê plenerowej prezentacji wprowadzanego do sprzeda¿y modelu. Najwiêksz¹ atrakcj¹ rodzinnego pikniku z dusterem bêd¹ przeja¿d¿ki najtañszym czteronapêdowym samochodem w Polsce, po specjalnie przygotowanym, terenowym torze. Rumuñska marka nale¿y od kilku lat do Renault i pod skrzyd³ami francuskiej firmy powróci³a na europejskie rynki. Najnowszy model, duster, jest pierwszym modelem przeznaczonym do jazdy w terenie. W konstrukcji samochodu wykorzystano sprawdzony

W pi¹tek w ogródku piwnym przy Galerii Stokrotka, aleja Grzecznarowskiego 17 zagra zespó³ Renesans. Start godzina 18.30. Wstêp wolny. De[Re]Konstrukcja - Teatr Galeria Rogatka przy ulicy Malczewskiego zaprasza w pi¹tek o godzinie 13 na "De[Re]Konstrukcja - Teatr". To interaktywna instalacja intermedialna oraz dokumentacja symultanicznego koncertu Gliwice Würzburg. Prezentacjê uzupe³ni retrospektywny pokaz prac Grzegorza Zgrai. Wstêp wolny.

Grzegorz Karasiewicz, radomski kocesjoner Dacii i Renault zaprasza na niecodzienn¹ prezentacjê modelu duster, która zorganizowana zostanie na torze 4x4 na Koniówce.

uk³ad napêdowy Nissana, co zapewnia bardzo dobre w³asnoœci jezdne. Jakoœæ u¿ytych materia³ów, wygl¹d nadwozia nie budz¹ zastrze¿eñ. O mo¿liwoœciach dustera z napêdem na wszystkie ko³a bêd¹ mogli przekonaæ siê wszyscy chêtni uczestnicy pikniku rodzinnego, którzy zdecyduj¹ siê przyjœæ na tor na Koniówce w sobotê w godzinach 11-17.

- Na torze dla samochodów terenowych wyznaczyliœmy trasê, z któr¹ duster na pewno sobie poradzi - zapewnia Grzegorz Karasiewicz, wspó³w³aœciciel salonu Dacii i Renault w Radomiu. - Przewidujemy jazdy próbne po torze oraz asfaltowej szosie. W czasie, gdy ojcowie zajêci bêd¹ sprawdzaniem w³asnych

umiejêtnoœci i mo¿liwoœci terenowych dustera najm³odsi bêd¹ mogli uczestniczyæ w konkursach. Na pikniku nie zabraknie równie¿ stoiska gastronomicznego. - Duster to naprawdê terenowy samochód. Zapraszamy w sobotê wszystkich, którzy zechc¹ siê o tym przekonaæ - zachêca Karasiewicz. /sid/

Oœrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska przy ulicy Malczewskiego 16 zaprasza we wtorek, 15 czerwca o godzinie 17.30 na promocjê ksi¹¿ki "Radomskie marzenia", której autorami s¹ uczniowie VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W programie spotkania przewidzieliœmy równie¿ projekcjê filmu "Wspomnienie o Józefie Grzecznarowskim", zrealizowanego w Resursie. Wstêp wolny.

u Klub dobrego filmu Oœrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska przy ulicy Malczewskiego 16 zaprasza w œrodê na kolejn¹ ods³onê Klubu Dobrego Filmu. Tym razem zobaczymy "Hel", w re¿yserii Kingi Dêbskiej. Seanse bêd¹ o godzinie 12 i 18. Rezerwacje biletów (10 z³otych) i karnetów (40 z³otych) pod numerem tel. 48 362 42 63 lub osobiœcie w Resursie. Karnet upowa¿nia do wstêpu na piêæ dowolnych projekcji w KDF w ci¹gu trzech miesiêcy od daty jego wystawienia.

u Poezja jak fotografie

Galeria M10 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Pi³sudskiego zaprasza w œrodê na otwarcie wystawy poetycko-fotograficznej uczestników warsztatów literackich w Katolickim Centrum M³odzie¿y Arka pod has³em "Poezja jak fotografie". Start godzina 17. Wstêp wolny. /tnt/

10

Teraz Reklama

Czwartek 10 czerwca 2010

Teraz Ludzie

Czwartek 10 czerwca 2010

11

Radomianin na czerwonym dywanie

M³ody, zdolny, z aktorskim zaciêciem. To Dominik Bieniek z Radomia. Ch³opak zagra³ w filmie „Ma³a Matura 1947", nagrodzonym na 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dominik wyst¹pi³ u boku znanych aktorów.

P

rzygodê z aktorstwem radomianin rozpocz¹³ w liceum. Wyszuka³ w Internecie agencje zajmuj¹ce siê pozyskiwaniem statystów do filmów. Nim siê obejrza³, zacz¹³ otrzymywaæ pierwsze zaproszenia na zdjêcia.

Zanim jednak ch³opak na dobre zagoœci³ w serialach prze¿y³ prawdziw¹ przygodê w teatrze, gdzie zagra³ w spektaklu „Braciszek”.

Znane seriale

Zaraz potem posypa³y siê propozycje epizodów w serialach ciesz¹cych siê wielk¹ popularnoœci¹. Wyst¹pi³ w „39 i pó³”, „M jak Mi³oœæ”, „Brzyduli”, a tak¿e „Na Wspólnej”. Dominik Bieniek pozna³ re¿ysera Krzysztofa Zanussiego, a co istotne, uda³o mu siê zagraæ epizod na lotnisku w re¿yserowanej przez niego komedii „Serce na d³oni”. Zagra³ u boku znanych aktorów. W koñcu przysz³a rola w „Ma³ej Maturze 1947”, bo Dominik wygra³ casting na jednego z dojrzeDOMINIK BIENIEK Ma19lat.Urodzi³siêwSkaryszewie, mieszka w Radomiu. Absolwent jednego z warszawskich liceów. Ma dwóch braci i siostrê. Hobby: sport, podró¿e, jêzyki obce, motoryzacja. Kibic Radomiaka. W przysz³oœci Dominik bêdzie zdawaæ do Warszawskiej Szko³y Filmowej. Jego marzeniem jest aktorstwo.

waj¹cych ch³opców w okresie pierwszych powojennych lat. Film zosta³ nagrodzony na 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Radomianin wyst¹pi³ u boku znanych aktorów: Marka Kondrata, Wiktora Zborowskiego, Mariana Opanii, Olgierda £ukaszewicza, Artura ¯mijewskiego i Sonii Bohosiewicz. - To by³a niezapomniana przygoda i wielkie doœwiadczenie. Na planie zdjêciowym spêdzi³em 10 dni. W sumie nagraliœmy ³¹cznie prawie 200 minut filmu, w tym 108 dla wersji kinowej, a reszta na potrzeby serialu, który bêdzie pokazany w TVP w kilku odcinkach opowiada Dominik. Potem by³o ju¿ to, czego nastolatek zupe³nie siê nie spodziewa³: czerwony dywan, znane osobistoœci kina, filmu i mediów. - Zosta³em zaproszony na 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – opowiada m³ody aktor. W Gdyni Dominik spêdzi³ siedem dni. Obejrza³ ponad 30 festiwalowych filmów.

„Ma³a Matura 1947” „Ma³a Matura 1947" w re¿yserii Janusza Majewskiego, to filmowa historia dojrzewania ch³opca w okresie pierwszych powojennych lat. Historia walki o jego duszê, któr¹ tocz¹ ze sob¹ biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolnoœci i opresja systemu. W burzliwych czasach, w jakich dorasta, sprawy b³ahe i g³upie wci¹¿ ocieraj¹ siê o powa¿ne i tragiczne. Tak naprawdê jest to film autobiograficzny re¿ysera Janusza Majewskiego, gatunek: komedio-dramat historyczny. Premierê filmu zaplanowano w kinach na jesieñ tego roku. Film otrzyma³ nagrodê specjaln¹ Jury 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obsada: Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Marian Opania, Olgierd £ukaszewicz, Artur ¯mijewski, Sonia Bohosiewicz i wielu innych znakomitych polskich aktorów.

Rozmawia³ z Alicj¹

- Mia³em okazjê poznaæ i porozmawiaæ z Alicj¹ Bachled¹-Curuœ i wieloma innymi postaciami bran¿y filmowej. Znane osoby mo¿na by³o zobaczyæ na bankietach i premierach w Teatrze Muzycznym w Gdyni – wspomina radomianin. Premiera, setki fotoreporterów i czerwony dywan zrobi³y wra¿enie na Dominiku. - Muszê siê przyznaæ, ¿e na Festiwalu w Gdyni by³ jeszcze jeden mój filmowy akcent. Chodzi epizod w „Matce Teresie od Kotów”, w którym wcieli³ siê w rolê Adama Malinowskiego. Agnieszka WITCZAK

Dominik na planie „Ma³ej Matury 1947”.

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Dominik Bieniek siedzia³ tu¿ za Alicj¹ Bachled¹-Curuœ.

ZDJÊCIA ARCHIWUM PRYWATNE DOMINIKA BIEÑKA

Dominik Bieniek zagra³ w filmie nagrodzonym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i… porozmawia³ z Alicj¹ Bachled¹-Curuœ

W Gdyni Dominik spêdzi³ siedem dni. Obejrza³ ponad 30 festiwalowych filmów, znajduj¹c czas na relaks.

12

Teraz Sport

Czwartek 10 czerwca 2010

Siatkarskie emocje w centrum miasta Trzydniowe emocje czekaj¹ na sympatyków siatkówki pla¿owej. Presti¿owy turniej o Puchar Polski mê¿czyzn rozegrany zostanie ju¿ w pi¹tek

W Radomiu rozegrany zostanie fina³ Pucharu Polski w siatkówce pla¿owej mê¿czyzn. Zawody rozegrane zostan¹ w najbli¿szy weekend na placu Jagielloñskim. Nie zabraknie obroñcy trofeum, Dominika Witczaka, z powodzeniem graj¹cego w halowej siatkówce w zespole ZAK SA Kêdzierzyn-KoŸle, którego partnerem w tym sezonie jest Grzegorz Klimek. Udzia³ w zawodach zapowiedzieli tak¿e radomianie, miêdzy innymi mistrz Polski juniorów w "pla¿ówce" Bart³omiej Kiernoz oraz Jakub Bucki, atakuj¹cy Jadaru Radom.

Dwóch obroñców

Przyjazd do Radomia zapowiadaj¹ najlepsze polskie pary. Mo¿e dojœæ do sytuacji, ¿e dwie pary bêd¹ broniæ g³ównego trofeum. Ubieg³oroczni zwyciêzcy, Dominik Witczak i Damian Lisiecki, nie graj¹ w tym sezonie razem. Witczak w

Wa¿ne informacje Puchar Polski w siatkówce pla¿owej mê¿czyzn rozegrany zostanie w dniach 11-13 czerwca, na boiskach na placu Jagielloñskim. Wstêp wolny. Program zawodów: pi¹tek, 11 czerwca, godz. 10-18 - eliminacje; sobota, 12 czerwca, godz. 10-18 - turniej g³ówny; niedziela, 13 czerwca, godz. 10 - pó³fina³y, godz. 13 - fina³.

pierwszym turnieju eliminacyjnym mistrzostw Polski zagra³ w parze z Grzegorzem Klimkiem, który najprawdopodobniej bêdzie jego partnerem tak¿e w czasie turnieju w Radomiu. Przyjazd zapowiada tak¿e Lisiecki. W tym roku zmieniony zosta³ jednak regulamin rozgrywek oraz ich termin. Turniej Pucharu Polski to jedna impreza, rozgrywana na pocz¹tku sezonu "pla¿owego". Dlatego zdecydowano o rozgrywaniu turnieju wed³ug innych ni¿ dotychczas regu³. Zamiast zaproszeñ dla najlepszych w rankingu par, przyjêto otwart¹ formu³ê pucharu. Oznacza to, ¿e zg³oszone dru¿yny rozegraj¹ w pi¹tek eliminacje. Aren¹ zmagañ siatkarzy pla¿owych ponownie bêdzie plac Jagielloñski w centrum Radomia. Do wykonania boisk zu¿ytych zosta³o 700 ton piachu.

30 tysiêcy do podzia³u

- W eliminacjach wy³onionych zostanie osiem par, które walczyæ bêd¹ z pierwsz¹ "ósemk¹" rankingu Polskiego Zwi¹zku Pi³ki Siatkowej - wyjaœnia £ukasz Ranecki, wspó³organizator turnieju. - Turniej g³ówny rozpocznie siê w sobotê. Na najlepszych czeka nie tylko Puchar Polski, ale tak¿e pula nagród wynosz¹ca 30 tysiêcy z³otych. Do walki o Puchar Polski zamierzaj¹ w³¹czyæ siê radomianie. W turnieju zamierzaj¹ wystartowaæ mistrzowie Polski juniorów z ubieg³ego roku, Bart³omiej Kiernoz i Bart³omiej Koryciñski z Czarnych Radom oraz Jakub Bucki i Damian S³omka z Jadaru Radom. Eliminacje rozegrane zostan¹ w pi¹tek. W sobotê rozegrany zostanie turniej g³ówny, który wy³oni pó³finalistów. Decyduj¹ce mecze rozegrane zostan¹ w niedzielê. Jedn¹ z imprez towarzysz¹cych bêdzie mecz VIP-ów. Najprawdopodobniej w dru¿ynie w³odarzy miasta zagraj¹ prezydenci Andrzej Kosztowniak i Ryszard Fa³ek. Jerzy STOBIECKI

FOT. JERZY STOBIECKI

To bêdzie udany turniej. Udzia³ w zawodach zapowiedzieli obroñca trofeum, Dominik Witczak, a tak¿e mistrz Polski juniorów w "pla¿ówce" Bart³omiej Kiernoz oraz Jakub Bucki, atakuj¹cy Jadaru Radom.

W zmaganiach siatkarzy pla¿owych nie zabraknie obroñcy Pucharu Polski, Dominika Witczaka (w ataku).

Radomianie zagraj¹ z Omeg¹ Kleszczów. Czy bêd¹ œwiêtowaæ awans do drugiej ligi? Radomiak czeka na pora¿kê Nadarzyna. Jeœli lider przegra swój mecz, radomianie awansuj¹ W 30, ostatniej kolejce trzeciej ligi pi³kardo II ligi skiej Radomiak 1910

FOT. SZYMON WYKROTA

SA Radom zagra na w³asnym boisku z Omeg¹ Kleszczów. Pocz¹tek spotkania o godzinie 17.30 na stadionie przy ulicy Struga 63.

Pi³karze Radomiaka w niedzielê zagraj¹ w Omeg¹ Kleszczów. Z pi³k¹ Daniel Barzyñski, obok Arkadiusz Oziewicz.

Radomiak ma jeszcze szanse na awans do drugiej ligi. Musz¹ jednak byæ spe³nione dwa warunki. Radomianie musz¹ wygraæ z Omeg¹ Kleszczów, a lider GLKS Nadarzyn przegraæ spotkanie z

Nadnarwiank¹ Pu³tusk, które rozegra na w³asnym stadionie. Lider, podobnie jak Radomiak, rozpocznie mecz w niedzielê o godzinie 17.30.

W pe³nym sk³adzie

Omega na jedn¹ kolejkê przed zakoñczeniem sezonu zajmuje spadkowe miejsce. Kleszczowianie maj¹ jeszcze cieñ szansy na utrzymanie siê w trzeciej lidze. Warunek jest taki, ¿e musz¹ wygraæ z Radomiakiem, z UKS SMS £ódŸ musi przegraæ w Zelowie z W³ókniarzem. Radomiak nie myœli nikomu odpuszczaæ i jeœli zechce wyjœæ na boisko rozegraæ dobry mecz i go wygraæ, to jeszcze jest szansa na awans do drugiej ligi. ¯eby tak siê sta³o, zdegradowana do czwartej ligi Nadnarwianka Pu³tusk musi wygraæ z liderem Nadarzynem na jego boisku.

Radomianie zagraj¹ w najmocniejszym sk³adzie. Po urazach do sk³adu wracaj¹ Marcin Grunt i Arkadiusz Oziewicz. Pierwszy narzeka³ na miêsieñ dwug³owy, drugi na miêsieñ czworog³owy. Wszystko wskazuje na to, ¿e podstawowa jedenastka na mecz z Omeg¹ bêdzie nastêpuj¹ca: Piotr Banasiak (bramkarz), Pawe³ Boryczka, Marcin Grunt, Maciej Œwidzikowski, Dariusz Rolak (obrona), £ukasz Szary, Dawid Sala, Micha³ Skórski, Daniel Barzyñski, Arkadiusz Oziewicz (pomocnicy) i Pawe³ Tarnowski (napastnik). Pi³karze rezerwowi: Micha³ Domañski (bramkarz), Szymon Kurbiel, Dariusz Mor tka, Piotr Kornacki, Krzysztof Wierzba, £ukasz Janik, Marcin Sikorski, Klaudiusz £atkowski, Maciej WoŸniak. Mecz poprowadzi Arkadiusz Pazdyka z Siedlec. W³odzimierz £y¿wa

View more...

Comments

Copyright © 2017 HUGEPDF Inc.