Synchronizacja starej poczty studenckiej

April 25, 2018 | Author: Anonymous | Category: N/A
Share Embed


Short Description

Download Synchronizacja starej poczty studenckiej...

Description

Synchronizacja i migracja konta studenckiego z systemu SUN Communications Suite do platformy Microsoft Office 365 z wykorzystaniem programu Mozilla Thunderbird

Proces migracji ze starego systemu pocztowego do platformy Microsoft Office365 przy użyciu programu Mozilla Thunderbird jest nieco bardziej skomplikowany niż mechanizm Connected Accounts, ale może się zdażyć, że mechanizm dostarczony wraz z Office365 nie zadziała do końca poprawnie. W tym wypadku można się posłużyć uniwersalnym klientem pocztowym, jakim jest Mozilla Thunderbird. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać (i która ułatwi późniejszą obsługę konta w nowym systemie) jest ustawienie przekazywania poczty (forwardu) ze starego systemu pocztowego do nowego. Opis przekierowania zostanie przedstawiony na przykładzie tzw. tradycyjnego interfejsu WWW, znajdującego się pod adresem : https://st.amu.edu.pl/uwc. Należy zalogować się do starego systemu pocztowego, znajdującego się pod adresem podanym powyżej. Kliknąć 'Options'

Następnie wybrać pole 'Settings' - jak na zrzucie poniżej:

Następnie należy zaznaczyć pole 'Enable forwarding' i w polu 'Email address' wpisać swój adres e-mail w domenie @o365.amu.edu.pl. Zatem jeżeli adres e-mail w starym systemie to [email protected], to adresem, który należy wpisać jest [email protected]. Następnie należy kliknąć 'Add' i następnie 'Save'. Można w tym momencie sprawdzić, czy przekierowanie działa poprawnie, wysyłając testowego mail`a na swój adres poczty studenckiej - mail powinien zostać dostarczony również do chmury Office365 - po zalogowaniu się do Office365, w skrzynce odbiorczej aplikacji 'Poczta' powinien się znajdować nasz testowy mail.

W tym momencie konto jest gotowe do migracji do systemu Office365. Procedura migracji opisana jest w zrzutach poniżej. 1. Należy pobrać aplikację Mozilla Thunderbird Portable Edition

2. Po pobraniu aplikacji, uruchamiamy program instalacyjny. Instalacja jest bardzo prosta, jedynie przy wyborze docelowego miejsca instalacji należy wybrać lub wpisać katalog, np. C:\Thunderbird.

3. Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji wyświetli się okienko podobne do poniższego, wybieramy w nim „Skip this and use my existing account”.

4. Wypełniamy pola, zwracając uwagę na pole „E-Mail Address”. Należy wpisać tam swój adres e-mail w domenie @st-old.amu.edu.pl. Np. [email protected]. Następnie klikamy „Continue”.

5. Program będzie starał się wyszukać automatycznie konfigurację usługi, pomijamy to, klikając „Manual config” – jak na zrzucie poniżej:

6. Na poniższym zrzucie znajdują się parametry, jakie należy wpisać w pola, by połączyć się przy pomocy protokołu IMAP do naszej skrzynki pocztowej

A zatem : Incoming: - IMAP - Server hostname : st-old.amu.edu.pl - Port: 143 - SSL : None - Authentication : Normal Password - Username Incoming : swój login (bez sufiksu domenowego), np. ab12345

Outgoing: - SMTP - Server hostname : st-old.amu.edu.pl - Port: 587 - SSL: STARTTLS - Authentication : Normal Password - Username Outgoing : swój login (bez sufiksu domenowego), np. ab12345 Następnie klikamy „Done”.

Pojawi się ostrzeżenie, że nasz serwer st-old.amu.edu.pl nie wspiera szyfrowania. Należy kliknąć „I understand the risk” i kliknąć „Done”. Można również w kroku, przy opcji „Incoming” wybrać port 993 i opcję „SSL/TLS” – może się jednak pojawić ostrzeżenie o niezgodności certyfikatu z nazwą hosta (co będzie prawdą, gdyż certyfikat jest wystawiony na hosta st.amu.edu.pl, nie zaś na stold.amu.edu.pl).

7. Wiadomości ze skrzynki pocztowej powinny się pojawić w naszej skrzynce „Inbox” – jak na zrzucie poniżej

8. Klikamy prawym klawiszem obok zakładki „Inbox” i wybieramy opcję „Menu bar”

9. Następnie klikamy „Tools” -> „Account Settings”

10. W kolejnym oknie wybieramy „Account Settings” -> „Add Mail Account”

11. Wypełniamy pola, zwracając uwagę ponownie na adres e-mail. Tym razem wpisujemy adres w postaci : [email protected].

12. Ponownie program spróbuje automatycznie skonfigurować ustawienia. Pomijamy ten krok, klikając „Manual config”

13. W okienku „Mail account setup” wypełniamy pola zgodnie ze zrzutem poniżej:

A zatem : Incoming: - IMAP - Server hostname : outlook.office365.com - Port: 993 - SSL : SSL/TLS - Authentication : Normal Password - Username Incoming : swój login w domenie @st.amu.edu.pl (np. [email protected])

Outgoing: - SMTP - Server hostname : smtp.office365.com - Port: 587 - SSL: STARTTLS - Authentication : Normal Password - Username Outgoing : swój login w domenie @st.amu.edu.pl (np. [email protected])

Następnie klikamy „Done”, a w kolejnym okienku „OK”. W tym momencie mamy skonfigurowane oba konta pocztowe – źródłowe, w starym systemie pocztowym oraz docelowe – na platformie Office365. Możemy przystąpić do kopiowania wiadomości między systemami.

14. W folderze „INBOX”, w skrzynce pocztowej, z której chcemy kopiować wiadomości, zaznaczamy jakąkolwiek wiadomość i naciskamy kombinację klawiszy CTRL+A. Spowoduje to zaznaczenie wszystkich wiadomości w folderze.

Następnie wybieramy „Message” -> „Copy To” -> (nasz login)@st.amu.edu.pl->Inbox.

Rozpocznie się proces kopiowania wiadomości. 15. Jeśli w naszej skrzynce pocztowej mamy inne foldery, które chcemy skopiować, należy je najpierw utworzyć w docelowej skrzynce pocztowej – zrzut poniżej

Klikamy prawym klawiszem na docelową skrzynkę pocztową, wybieramy pozycję „New Folder”. W kolejnym okienku wpisujemy nazwę nowego folderu. Na liście rozwijanej „Create as a subfolder of:” powinna być wybrana docelowa skrzynka odbiorcza tj. w domenie @st.amu.edu.pl.

Może się wydarzyć sytuacja, że nowo utworzonego folderu nie będzie widać w skrzynce – należy wówczas ten folder ZASUBSKRYBOWAĆ. Opis subskrypcji opisany jest poniżej :

- Należy kliknąć prawym klawiszem na docelową skrzynkę pocztową i wybrać pozycję „Subscribe”.

- W okienku, które się ukaże wybieramy nasz nowo utworzony folder, zaznaczamy pole wyboru (zielona ramka) i klikamy pozycję „Subscribe”, a następnie „OK”.

Możemy wówczas skopiować wiadomości z folderu skrzynki źródłowej, powtarzając kroki opisane w punkcie 14 tej instrukcji – proces kopiowania będzie wyświetlany przez program.

16. Po zakończeniu kopiowania, powinniśmy mieć zsynchronizowane skrzynki pocztowe. Nowe wiadomości będą automatycznie dostarczane do skrzynki dzięki przekierowaniu ustawionemu na początku tej instrukcji.

17. Możemy się zalogować do systemu Office365 (https://login.microsoftonline.com) i sprawdzić czy w aplikacji „Poczta” widać zawartość nowo zsynchronizowanej skrzynki pocztowej.

View more...

Comments

Copyright © 2017 HUGEPDF Inc.